Osteopatia
- Home
- Osteopatia
Osteopatia to metoda leczenia, która w ostatnich latach w Polsce zyskuje na popularności. Jest to spowodowane większą świadomością społeczną na temat jej działania (naturalna forma leczenia) i możliwości jakie niesie dla pacjentów bez względu na wiek. Osteopatia to metoda, która jest nieograniczona wiekiem. Może być stosowana zarówno u małych dzieci (noworodki, niemowlęta), starszych dzieci, dorosłych, a także seniorów. Terapia osteopatyczna to forma terapii, która może być stosowana profilaktycznie, jako forma dbania o balans i harmonię swojego ciała. Dzięki oddziaływaniu na wszystkie układy naszego ciała – układ pokarmowy, nerwowy, krwionośny, oddechowy, immunologiczny, limfatyczny, płciowy, ruchowy; pozwala na wspieranie w samoleczeniu tych systemów, które tego potrzebują.
Osteopatia, często stanowi uzupełnienie innych terapii (m.in. terapii karmienia, związanych z problemami uroginekologicznymi u kobiet i mężczyzn, psychoterapii) lub leczenia (np.: ortodontycznego, ginekologicznego, onkologicznego, pourazowego, pooperacyjnego, leczenia niepłodności).
Osteopatia jako nieinwazyjna metoda jest bezpieczna dla niemowląt (również noworodków w pierwszych dniach, tygodniach życia) oraz kobiet w ciąży. Pacjentkami gabinetów osteopatycznych są często kobiety lub pary starające się o potomstwo, kobiety w ciąży (osteopatia jest bezpieczna w każdym trymestrze), kobiety po porodzie. Terapia osteopatyczna w okresie ciąży, pozwala na wsparcie organizmu kobiety, podczas zachodzących przez 9 miesięcy w nim zmian.
Podczas pierwszej wizyty u osteopaty przeprowadzony zostanie szczegółowy wywiad. W zależności od zgłaszanego problemu, może paść pytanie dotyczące czasu i okoliczności pojawienia się pierwszych symptomów dolegliwości, historii urazów oraz chorób, stałego leczenia, trybu życia. W przypadku pierwszych wizyt z dzieckiem, wywiad zostanie poszerzony o przebieg ciąży i porodu, pierwszych dni po narodzinach.
Po przeprowadzeniu wywiadu, osteopata najczęściej przechodzi do badania manualnego. Badanie odbywa się w większości przypadków za pomocą testów osteopatycznych oraz dłoni. Osteopata, jest w stanie palpacyjnie uchwycić pewne dysfunkcje, które pojawiły się w organizmie. Na podstawie zebranej historii chorobowej oraz badania, osteopata przechodzi do dalszego etapu czyli terapii. W zależności od problemu z jakim zgłosił się pacjent, osteopata może wykorzystywać techniki: czaszkowo-krzyżową, manipulacje, mobilizacje, trzewne (na narządach wewnętrznych, w których to manifestują się przyczyny dysfunkcji i objawy), funkcjonalne, ogólny zabieg osteopatyczny.
Osteopatia to kompleksowa forma terapii, która może skutecznie wspierać zdrowie i dobrostan. Specjaliści zajmujący się osteopatią koncentrują się na holistycznym podejściu do leczenia, bazującym na zrozumieniu anatomii ciała oraz naturalnych mechanizmach zdrowienia.
Najczęstsze problemy, z którymi dorosłe osoby zgłaszają się do osteopatów, obejmują:
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *